از سوی شرکت اشن زاینده‌رود صورت گرفت؛

راه‌اندازی خط تولید “دکستروز” برای اولین بار در مازندران

دکستروز یک ماده گیاهی است که در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود و از غلات (عمدتا ذرت و گندم) بدست می آید. دکستروز یک قند ساده و متعلق به خانواده کربوهیدرات ها است. بدن انسان می تواند این ترکیب را به سرعت به عنوان منبع انرژی برای رفع نیازهای انرژی استفاده کند زیرا به سرعت جذب می شود.

تولید کنندگان مواد غذایی از دکستروز به شکل مایع یا پودر(دکستروز آبدار و خشک) استفاده می کنند. مقدار کالری دکستروز مانند سایر کربوهیدرات ها ۴ کیلوکالری در گرم است ولی قدرت شیرین سازی دكستروز كمتر از ساكاروز است. دكستروز و ساکارز هر دو انرژی بدن را تأمین می كنند، اما تأثیر متفاوتی بر سطح قند خون دارند. دکستروز شاخص گلیسمی بالایی دارد به این معنی که به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد، بنابراین یک منبع عالی انرژی است، در حالی که برای تجزیه ساکارز به آنزیم های گوارشی نیاز است، دکستروز آماده جذب فوری است.

برخی از بدنسازان از دکستروز به عنوان مکمل بعد از تمرین برای پر کردن ذخایر گلیکوژن استفاده می کنند. گلیکوژن شکلی از گلوکز است که بدن برای انرژی ذخیره می کند. هنگامی که فردی یک تمرین شدید انجام می دهد، بدن مقداری از گلیکوژن ذخیره شده خود را مصرف می کند. بسیاری از بدنسازان قرص یا پودر دکستروز را به آب اضافه می کنند و بعد از تمرین آن را می نوشند تا ذخایر گلیکوژن را در سریع ترین زمان ممکن برای کمک به ترمیم عضلات پر کنند.

دکستروز در طیف وسیعی از مواد غذایی نیز کاربرد دارد به عنوان مثال دکستروز اغلب در محصولات پختنی و دسرها و همچنین غذا های بسته بندی و فراوری شده یافت می شود. این ماده همچنین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری محصولی که به آن اضافه شده است مانند مربا استفاده می شود. دکستزوز اغلب نیز در دونات ، مافین ها یا آب نبات استفاده می شود زیرا این ترکیب جاذبه الرطوبه است و باعث می شود که بیاتی به تاخیر بیفتد . لازم به ذکر می باشد که دکستروز در وسایل آرایشی و بهداشتی نیز به کار برده می شود.

شرکت مهندسین مشاور اشن زاینده رود در حال حاضر، خط تولید دکستروز را در استان مازندران راه‌اندازی نموده است و این پروژه را به صورت کلید استارت ( صفر تا صد) مدیریت کرده است. مشاوره، طراحی، ساخت دستگاه ها، نظارت و راه اندازی از جمله خدمات شرکت مهندسین مشاور اشن زاینده رود جهت خط تولید دکستروز بوده است.